Jun 19, 2020 - 0 Comments - Uncategorized

Jak wyjść z depresji?

Według raportu wydanego w 2020 roku przez NFZ, około 3 proc. Polek i Polaków choruje na depresję. Rośnie również sprzedaż antydepresantów, których w minionym roku wykupiło w naszym kraju ogółem prawie 4 mln osób. Problem ten jest poważny i nie należy go ignorować, bowiem depresja utrudnia życie codzienne, wykluczając chorych często z życia zawodowego i komplikując relacje rodzinne. Jak więc wyjść z depresji?

 

Poszukaj pomocy

Radzenie sobie z depresją bez zasięgnięcia pomocy jest naprawdę trudne. Niestety wciąż spotkania z psychologami i psychiatrami to dla wielu osób temat tabu, dlatego część chorych po prostu rezygnuje z uzyskania takiej pomocy. Na szczęście dzięki telemedycynie kontakt z lekarzem można mieć również online, np. poprzez platformę haloDoctor.

 

Można dzięki niej nie tylko rezerwować, ale również realizować wizyty z psychologiem lub psychiatrą i to bez wychodzenia z domu, czyli z zachowaniem maksymalnej dyskrecji.

 

Co ważne i warte zaznaczenia, leczenie depresji to proces, który wymaga regularnego kontaktu z terapeutą, gdyż tylko wtedy może być ono skuteczne.

 

Poszukaj wsparcia

Wiele osób chorych na depresję ukrywa ten fakt przed osobami najbliższymi. Bardzo często wynika to ze strachu przed brakiem akceptacji, czy stygmatyzacją społeczną. Jednak ze wsparciem zdecydowanie łatwiej jest radzić sobie z tą chorobą.

 

Rodzina i bliscy świadomi takiego problemu będą motywować osobę z depresją do spotkań z psychiatrą lub psychologiem, a także do tego, by nie rezygnowała ona z przyjmowania leków.

 

Istotne jest jednak również to, aby bliscy wykazywali się dużą dozą zrozumienia i empatii. Wyjście z depresji nie będzie możliwe, gdy pojawi się duża presja, niechęć, krytyka zachowań chorego na depresję czy inne destrukcyjne zachowania. Jeśli więc rodzina dowie się o takim problemie, powinna również edukować się na ten temat, by stanowić wsparcie dla bliskiej osoby.

 

Bądź dla siebie dobry

Nikt nie powinien winić się za to, że zachorował na depresję. Dlatego też wielu terapeutów podkreśla, jak ważne jest w tym czasie zrozumienie dla siebie i zwykła, ludzka dobroć. Taka, którą zapewnilibyśmy sobie wtedy, gdyby depresja dotyczyła jednej z bliskich osób.

 

Niestety wiele osób postępuje zupełnie inaczej, koncentrując się na negatywnych zachowaniach, a nawet oczernianiu siebie samego. To prosta droga do zapętlenia się w takim schemacie i do tego, by wyjście z depresji było niestety było jeszcze trudniejsze. Jeśli chory ma z tym duży problem, również niezbędna będzie pomoc psychiatry lub psychologa, którzy wskażą, jak przełamać ten schemat i nie wrócić do destrukcyjnych zachowań.