Jul 28, 2020 - 0 Comments - Uncategorized

Korzyści z przeprowadzania badań opinii farmaceutów

Farmaceuci pełnią w aptekach dwojaką rolę. Są nie tylko ekspertami w zakresie leków, ale również działają jako sprzedawcy mający bezpośredni kontakt z pacjentami, czyli klientami. Właśnie dlatego tak ważne jest czerpanie z ich codziennego doświadczenia, co można zrobić m.in. za pomocą kompleksowego badania opinii farmaceutów. Dlaczego dokładnie warto je przeprowadzać i jakie informacje można dzięki nim uzyskać?

 

Dla kogo przeprowadza się badania opinii farmaceutów?

Badania opinii farmaceutów można przeprowadzać dla różnych podmiotów, w tym zarówno dla koncernów farmaceutycznych, jak i organizacji zajmujących się zdrowiem, czy zarządców dużych sieci aptek.

 

Dzięki takim badaniom można bowiem uzyskać szereg naprawdę użytecznych informacji i podjąć w związku z nimi określone działania.

 

W jakim celu przeprowadza się badania opinii farmaceutów?

Farmaceuci na co dzień mający kontakt z pacjentem to potężne źródło informacji jeśli chodzi o dane dotyczące rynku, zachowania konsumentów oraz rozpoznanie motywów zakupowych.

 

Dzięki skierowaniu do nich badania można m.in.:

 

  • tworzyć lepsze produkty spełniające oczekiwania grupy docelowej,
  • zyskać przewagę konkurencyjną nad rynkowymi rywalami,
  • rozpoznać nisze produktowe.

 

Jak przeprowadza się badania opinii farmaceutów?

Metody przeprowadzania badań różnią się w zależności od wielu czynników, w tym m.in. od grupy jaką chce się poddać badaniom oraz jak kompleksowe odpowiedzi chce się uzyskać. Dużą popularnością cieszą się m.in. badania ilościowe CAWI w formie ankiet internetowych kierowanych do reprezentatywnej grupy osób.

 

Ich przeprowadzaniem zajmuje się m.in. Centrum Badawczo-Rozwojowe Biostat®, które dysponuje bazą ponad 100 tys. ankietowanych, dzięki czemu ankieta może być skierowana do odpowiednio sprofilowanej grupy osób, również farmaceutów.

 

W przypadku farmaceutów często stosuje się też metody jakościowe, w tym badania fokusowe oraz Indywidualne Wywiady Pogłębione. Ich atutem jest fakt, że pozwalają na dogłębne poznanie opinii na dany temat. Często stanowią również podstawę do sporządzenia kwestionariusza do badania ankietowego. Zajmują jednak zdecydowanie więcej czasu, dlatego przeprowadza się je na mniejszej grupie osób.

 

Ile trwa przeprowadzenie badania opinii farmaceutów?

W przypadku metod jakościowych realizacja jest zazwyczaj dłuższa, także ze względu na fakt, że dane zbierane są na elektronicznych nośnikach i wymagają późniejszego, kompleksowego przeanalizowania.

 

Przeprowadzenie badania CAWI również nie jest łatwe i także wymaga sporo zaangażowania, jednak samo pozyskiwanie danych to zazwyczaj kwestia kilkunastu godzin, od momentu przesłania ankiety do respondentów, aż po otrzymanie wypełnionych formularzy.

 

Aby jednak badanie opinii farmaceutów zostało przeprowadzone sprawnie, trzeba po prostu zlecić je ekspertom, którzy na co dzień zajmują się wykonywaniem tego typu projektów.

 

Badania opinii farmaceutów może stanowić potężną dawkę użytecznych informacji, zarówno dla koncernów, jak i innych interesariuszy, którzy zlecą ich wykonanie. Jeśli są Państwo zainteresowani ich realizacją, zachęcamy do skorzystania z pomocy Centrum Badawczo-Rozwojowego Biostat®, które działa na rynku od 16 lat.